خبرنگارروستا

بازهم تژیر
نویسنده : همت الله شکری اطاقسرا - ساعت ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٤/٩
 

اریخچه شهرستان بابل

 

بابل یکی از شهرستان های استان مازندران است که از شمال به شهرستان بابلسر و دریای مازندران و از جنوب به رشته کوه های البرز و شهرستان سوادکوه از مشرق به شهرستان قائمشهر و از مغرب به شهرستان آمل محدود است.

بابل در قدیم مامَطیر نام داشت . در دوران حکومت مرعشیان در مازندران نام آن به بار فروش ده در اواخر دوره صفویه به بار فروش و در دوران رضا خان (پهلوی اول) به شهرستان بابل تغییر نام یافت.

تریجه یا تژیر قدیمی ترین منطقه بابل است که در حدود روستای ابوالحسن کلای فعلی در بخش گتاب بابل قرار دارد.

سابقه تاریخی مامَطیر به هزاره ی اول قبل از میلاد مسیح یعنی به عمر تاریخ مدون کشورمان میرسد.

نام قدیم بابل قبل از مامَطیر (مه میترا) بوده است که نشانه وجود آیین مهر و میتراییسم قبل از ظهور دین اسلام می باشد که در این منطقه دیده می شود.

بار فروش در روز اول آذرماه 1310 شمسی به بابُل تغییر نام داد. نام بابل از نام رودخانه باوُل یا بابِل گرفته شده است حتی وقتی که نام این شهر بار فروش بود رودخانه این منطقه با نام های باوُل و بابِل در میان مردم شهرت داشته است. بابل از دو جزء (با) و (بل) تشکیل شده است. جزء اول (با) به معنی هر چیز مایع العام و هر چیز آبکی و روان و مجازا" آب که مظهر کامل مایع روان است. جزء دوم (بُل) به معنی زیاد –بسیار فراوان که مجموع دو جزء ناظر به رود یا جایی خواهد بود که آب فراوان دارد. نتیجه این که این نام مربوط به رود است.

رود بابل

78 کیلومتر طول دارد و با باوِل یا باوُل رود معروف است. بابل رود از رود های مهم و جاری در استان مازندران محسوب می شود. شاخه اصلی بابل رود قرآن تالار نام دارد که از کوه های فیروز کوه و سواد کوه سر چشمه میگیرد . انواع ماهی های (کپور- تلاجی- اورنج- اِسپک – تیل ِ خِس – کِلدِمه – چکاب- سفید و آزاد ) در بابل رود وجود دارد.

صنایع دستی

از مهمترین صنایع دستی شهرستان بابل می توان از فرش بافی – جاجیم – گلیم – شمد و حصیر بافی و جارو بافی نام برد.

زبان

مردم بابل به زبان یا گویش محلی مازندرانی (طبری)سخن می گویند که بازمانده زبان پهلوی اشکانی است.

موقعیت سیاسی

بابل از شهرستان های مهم استان مازندران است که پس از ساری مرکز استان – دومین شهرستان پر جمعیت و عمده مازندران است.

بابل دارای 7 شهر 6 بخش و 13 دهستان است

نام شهر های شهرستان بابل: بابل- امیر کلا – مرزی کلا- گلوگاه – خوشرود پی- زرگر محله- گتاب

نام بخش های شهرستان بابل: بخش مرکزی – بخش گتاب - بخش لاله آباد – بخش بابل کنار- بخش بند پی شرقی – بخش بند پی غربی

نام دهستان های شهرستان بابل: گنج افروز- فیضیه- اِسبو-  گتاب شمالی – گتاب جنوبی- بابل کنار – دراز کلا- لاله آباد – کارپی – خوشرود پی – شهید آباد – سجاد رود – فیروز جاه

غذاهای محلی بابل

کشمش پلو با گوشت آبپز با ماست سِرسِم – ناز خاتون – کِرک بَپِرِس – ققنّاک یا ققنّاق – شیر پِلا یا شیر آش – ترش پلو – کَیی پِلا یا کیی پِته – شامی – چَنگِلِ قَلیه  - میرزا قاسمی – هَلی غُرو – شِشِن ناز – ساک – تاس کباب – هاوریش – دلال سرکه ی کاهو – شکر کوکو.


 
comment نظرات ()