خبرنگارروستا

سرانجام نخستین فصل باستان شناختی روستای ابوالحسن کلای بابل
نویسنده : همت الله شکری اطاقسرا - ساعت ٤:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٧
 

بررسی باستان شناختی محوطه‌های باستانی روستای ابوالحسن کلا شهرستان بابل به منظور تعیین عرصه و حریم این محوطه انجام شد.

سرپرست پروژه بررسی باستان شناختی محوطه‌های باستانی روستای ابوالحسن کلا شهرستان بابل در گفتگو با میراث آریا(chtn) با بیان این مطلب افزود: روستای ابوالحسن کلا در بخش مرکزی شهرستان بابل استان مازندران، واقع شده که بر اساس اسناد تاریخی جایگاه شهر تاریخی تُرَنجِه بوده است.

مجتبی صفری اضافه کرد: در اولین فصل از پژوهش‌های باستان شناختی روستای ابوالحسن کلا، شاهد تخریب بخش‌هایی از آثار مهم و با ارزش محوطه‌های این منطقه به دلیل گسترش روز افزون ساخت و سازهای مختلف در طول سالیان متوالی توسط ساکنان بودیم.

وی ادامه داد: بر این اساس تعیین عرصه و حریم این محوطه علاوه بر جلوگیری از ساخت و ساز ساکنان روستا، به حفظ و نگهداری بخش‌های باقیمانده نیز می‌انجامد.

این کارشناس ارشد باستان شناسی، با اشاره به نبود اطلاعات مشخصی مبتنی بر کاوش روشمند و هدفمند در مورد فرهنگ‌های موجود در بخش مرکزی مازندران و شهرستان بابل، گفت: تهیه این طرح می‌تواند آغازی بر شناسایی فرهنگ های موجود در این گستره جغرافیایی باشد.

وی بررسی محوطه‌های روستای ابوالحسن کلای شهرستان بابل را با روش‌ها مختلفی چون جمع آوری منابع و متون نوشتاری و نقشه‌های مختلف مرتبط به منطقه مورد بررسی، استفاده از عکس‌های هوایی و ماهواره‌ای، جمع آوری اطلاعات مردمی و جستجو در محل (بررسی پیمایشی) برشمرد.

به گفته این کارشناسی ارشد باستان شناسی دانشگاه تهران، همچنین نقشه توپوگرافی محوطه‌های باستانی روستای ابوالحسن کلا، در محل‌های ممکن برای نقشه برداری تهیه شد تا در صورت دارا بودن ظرفیت‌های مطالعاتی، مورد پژوهش‌های مستمر و بلند مدت قرار گیرد.

صفری از جمله اهداف بررسی در این روستا به شناسایی الگوهای استقراری فرهنگ‌های دوران پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی حوزه مورد پژوهش اشاره کرد و گفت: همچنین این بررسی با توجه به وضعیت مجموعه تپه‌های تُرَنجِه و اشارات متون تاریخی، چگونگی وجود شهر دوره ساسانی در این محل و تداوم آن تا دوران اسلامی را مشخص خواهد کرد.

وی با بیان اینکه بررسی‌های میدانی مناسب ترین و سالم ترین روش برای تعیین موقعیت و شناخت ویژگی‌های مکانهای باستانی و گردآوری اطلاعات کلی درباره تاریخ تحول اسکان جوامع در مناطق گوناگون است، بیان داشت: بر این اساس روستای ابولحسن به طور کلی مورد بررسی‌های پیمایشی قرار گرفت.

این باستان شناس از جمله مشکلات بررسی و شناسایی محوطه‌های باستانی در این روستا گسترش روزافزون ساخت و سازها را برشمرد که حریم بسیاری از محوطه‌ها را دچار آسیب کرده است.

صفری پوشش بیش از اندازه گیاهان بر سطح محوطه‌ها را از دیگر مشکلات این بررسی بیان کرد که مانع از جمع آوری مطلوب یافته‌های فرهنگی می‌شود.‌


 
comment نظرات ()