خبرنگارروستا

بازار مسکن در سال 89
نویسنده : همت الله شکری اطاقسرا - ساعت ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/۱
 

بازار مسکن در سال 89

همت الله شکری اطاقسرا

با توجه به تغییر و تحولاتی که در روند سیاستگذاری دولت و پس از آن فراز و فرودهای قیمت مسکن طی سالیان اخیر به وقوع پیوست، در حال حاضر رکودی جدی بر بازار معاملات مسکن و نیز روندی بدون رشد و چه بسا کاهنده در بخش تولید مسکن حاکم است. البته مسئولان روند فعلی حاکم بر بازار مسکن را نگران کننده قلمداد نکرده و معتقدند اجرای طرح هایی نظیر مسکن مهر، کد رهگیری، متوقف ساختن پرداخت وام خرید مسکن توسط بانک ها نه تنها موجب رکود معاملات و تولید مسکن نشده است بلکه منجر به جلوگیری از سوداگری روزافزون در بازار و کاهش چشمگیر قیمت ها در این بخش شده و در نهایت به نفع مردم تمام می شود.در ارتباط با وضعیت فعلی بازار مسکن با مصطفی قلی خسروی گفتگویی داشتیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

آقای خسروی با توجه به مصاحبه های پی در پی شما مبنی بر کاهش قیمت ها در رسانه های مختلف، گفته می شود آمارهای شما از اوضاع بازار مسکن در برخی موارد غیرواقعی است این در حالی است که مردم از شما انتظار شنیدن خبرهای واقعی را دارند، نظر شما چیست؟

خیر، اصلاً این طور نیست. من هر وقت قیمت ملک بالا رفته صراحتاً اعلام کردم اگر خاطرتان باشد در همه روزنامه ها نوشتند باعث گرانی ملک همین مشاوران املاک هستند. وقتی هم ملک پایین آمد گفتیم قیمت ها پایین آمد. اتفاقاً این دیدی است که شما در مردم به وجود می آورید که می گویید غیرواقعی را گفتید. ببینید همه همکاران من معترض هستند و می گویند الان که بنده می گویم قیمت ها کاهش داشته همین حرف بنده باعث رکود بازار می شود اما من سعی کردم به طور کلی حرفی غیرواقعی نزنم. بنده اردیبهشت ماه سال 87 به خانم بنیامین در برنامه تهران 20 گفتم قیمت خانه پایین می آید البته قیمت ملک پایین آمد اما آمدند در یک برنامه طنز رادیویی گفتند خسروی منجم شده است. من از این جهت که این حرف باعث آمدن خنده روی لبان مردم شد، خوشحال شدم اما باید بگویم ما چون وابسته به دولت نیستیم آمار غیرواقعی نمی دهیم.البته اخیرا دولت کارهای انجام داده است تا بنواند مسکن را ساماندهی کند که یکی از این کار ها سامانه کد رهگیری است تا با تهیه آمار دقیق برنامه ریزی درستی داشته باشند.مسکن در کشور ما سامان نیافته است آمارهای فصلی هم مستندات ندارد.

در بخش اجاره چطور. کاهش قیمت داشته ایم؟

شاید باورتان نشود بنده هم مستأجرم اما یادتان باشد مثلاً تا قبل از سال 87 مالک همیشه به مستأجر فشار می آورد و می گفت روزنامه ها نوشتند املاک 20 درصد افزایش قیمت داشته اند پس باید 20 درصد اجاره خانه افزایش یابد. اما از آن روزی که سعی کردیم قیمت ها را پایین بیاوریم که حالا شما می گویید مسکن مهر و کد رهگیری بی تأثیر بوده است.

 به نظر شما عامل این کاهش قیمت ها چه بوده است؟

ببینید هیچ حرکتی نیست که برکتی نداشته باشد. همین که صحبت خانه های 99 ساله مطرح شد، نقدینگی را کم کردند و جلوی وام ها را بستند و کد رهگیری را درست کردند، همه اینها دست به دست هم داد و در کنار رکود جهانی، قیمت مسکن در کشور ما کاهش یافت. اگر چنین حرکت های اقتصادی صورت نمی گرفت قند دانه ای 200 تومان می شد. ببینید همین که افزایش قیمت در اجاره نداشتیم این یعنی تخفیف. همین که الان شرایطی به وجود آمده که چند نفر به اتحادیه ما شکایت کردند که در اردیبهشت ماه خانه جدیدی پیدا کردیم و قرارداد بستیم اما مالک قبلی حاضر به فسخ قرارداد قبلی نیست یعنی شرایط بهتر شده است.متاسفانه دولت کارهای زیربنایی بسیار خوبی درحال انجام دادن است که اطلاع رسانی نمی شود وبه همین دلیل مردم نمی بینند یکی از این کارها تنظیم بازار تابستان سال آینده است .دولت درحال خرید وتنظیم بازار مصالح است تا درسال آینده با افزایش قیمت مسکن روبرو نشویم .من اینها را می بینم ودر خصوص قیمت مسکن در سال آینده نظر می دهم ودیگران نمی توانند تحلیل درستی از بازار مسکن داشته باشند.باید صنعت اجاره را در کشور فعال کرد.در کشور ما همه دوست دارند مالک باشند عیبی ندارد اما با ید بدانیم که فقط خانه دار شدن موجب زندگی خوب نخواهد بود.اما باید بلد باشیم که خانه ای خریده یا اجاره کنیم.

بلدیت در مسکن به چه صورت است؟

یعنی اینکه اگر درمنطقه ای که سکونت داریم خانه ای با داشته هایمان نمی توانیم تهیه کنیم از منطقه به منطقه دیگر برویم در نباید اصرارکرد تا دریک منطقه برای همیشه ساکن باشیم.

شما یک میهمانی بگیرید و یک میز بسیار شیک بچینید در کنار آن میز، کمی نان و پنیر هم روی میز دیگری بگذارید باور کنید که در کنار آن غذاهای لذیذ، نان و پنیر هم خورده می شود، پس طرح مسکن مهر هم به طور مطلق بی تأثیر نبوده است

با توجه به اینکه مشاوران املاک تجربه تعاونی داری در حوزه مسکن را نداشته و از سوی دیگر همین تعاونی های مسکن موجود هم برای ساخت و ساز و تحویل مسکن به اعضا مشکل دارند، آیا  تصمیم دولت در رفع کندی ساخت و ساز مسکن مهر مؤثر است؟

ببینید اصلا تعاونی های مسکن ما موفق نبوده اند اما ما گفتیم نزدیک ترین راهی که در هر محله است، مشاور املاک است و می توانند از مشاوران املاک استفاده کنند و بلافاصله درخواست تجمیع دو یا چند پلاک مسکونی را جهت ساخت به مشاور املاک بدهند. این مشاوران از طریق تعاونی ها اقدام می کنند و حق گرفتن پول هم ندارند.

در بحث کد رهگیری بسیاری از بنگاه های غیرمجاز تحت لوای یک بنگاه دارای مجوز معاملات خود را در سامانه کد رهگیری ثبت می کنند. با این وجود مشکلات پیش روی کد رهگیری را چگونه حل می کنید؟

در حقیقت کد رهگیری باعث شده هیچ کس تمام بار این قضایا را به گردن مشاور املاک نیندازد. از طرفی اگر همین مشاوران املاک ما کوچک ترین تخلفی در ثبت اطلاعات معاملات در سامانه داشته باشند بلافاصله استفاده از کد رهگیری برای آنها متوقف می شود. بنابراین کد رهگیری باید در بین مردم جا بیفتد و ادارات ثبت با ما لینک شوند و یکدندگی نکنند. اصلاً ما حاضریم این سامانه را به ثبت بدهیم تا مشکلات مردم کمتر شود و آرامش بیشتری داشته باشند.

با وجود چنین مشکلاتی به نظر شما روند کاهش قیمت ها همچنان استمرار می یابد چرا که همواره رونق تولید مسکن همراه با رونق معاملات در بازار بوده است؟

با این کار جلوی سوداگری ها و بورس بازی گرفته شده است ضمن اینکه هنوز هم بسیاری از خانه ها خالی است و مردم معتقدند روزی این فنر فشرده شده باز می شود و قیمت ها افزایش می یابد اما دولت این فشار را کنترل می کند تا جهش های قبلی قیمت مجدداً تکرار نشود. از سوی دیگر افزایش ساخت و سازها به چه قیمت باید باشد، به قیمت اینکه برخی اصلاً قدرت خرید نداشته باشند؟ ما باید صنعت اجاره را فعال کنیم در حالی که از این صنعت دور هستیم باید به فرهنگ اجاره نشینی و خودش نشینی برگردیم. ما از میدان بهارستان به پایین می توانیم تهرانی مدرن بسازیم باید برای این امر مشارکت مردم و شهرداری را داشته باشیم وگرنه دولت به تنهایی نمی تواند مشکل مسکن مردم را حل کند.

به میزان تقاضاهای موجود در تهران خانه خالی وجود دارد؟

بله، اما شاید باورتان نشود الان قانون به لحاظ حقوق مالکیت اجازه نمی دهد وگرنه با وضع مالیات بر خانه های خالی جلوی برخی جهش های قیمتی گرفته می شود. فعلاً باید با اجرای همین طرح ها کار را پیش برد.

چرا شما معتقدید که انبوه سازان علت گرانی مسکن در کشور هستندو نظر آنها را در خصوص گرانی مسکن در سال آینده را رد می کنید؟

انبوه سازان با صحبت های که در خصوص قیمت مسکن می کردند باعث گران شدن مسکن بودند اما الان تصمیم براین شد تا نظراتمان را قبل از رسانه ای کردن با هم هماهنگ کنیم .درگذشته انبوه سازان ساختمان هارا بدون پارکینگ وانباری می فروختند. بیم آن داریم که فقط سقف بزنند وبفروشند تابقیه را خریدار بخرد.اگر انبوه ساز خانه ای می سازد باید تمام شده وبا سند تفکیکی تحویل مشتری بدهد نه آنکه ناقص وبا قیمت گران بفروشد وبقیه کارها را مشتری انجام دهد  اینها بر قیمت تمام شده خانه می افزاید وباعث شده است مسکن به این روز بیفتد.انبوه سازان برای اینکه سود بیشتری ببرند صحبت از افزایش قیمت وسونامی قیمت می کنند در حالی که نمی دانند هر چه قیمت پایین تر باشد ومعاملات بیشتری صورت گیرد سود آنها بیشتر اشت چون سرمایه آنها به گردش می افتد.

به نظر شما دلیل اصلی گرانی مسکن چیست؟

دلیل گرانی 80درصد هیاهو است که از منفی صحبت می کنند وچون ذهن مردم به لحاظ روانی الان آماده جذب این قبیل اظهارات است در نتیجه تاثیر گذار است باید جهت صحبت ها را مثبت کرد ان وقت خواهیم دید که چه اتفاق خوشایند در بخش مسکن کسور رخ می دهد.خوب شدن  بسیار مشکل است. باید فرهنگ دوست داشتن را در کشور ترویج کنیم .ضمن اینکه باید مردم ومتخصصان بدانند که مسکن تنها کالای است کشف احتکار آن بسیار مشکل است.

 

انبوه سازان برای اینکه سود بیشتری ببرند صحبت از افزایش قیمت وسونامی قیمت می کنند در حالی که نمی دانند هر چه قیمت پایین تر باشد ومعاملات بیشتری صورت گیرد سود آنها بیشتر اشت چون سرمایه آنها به گردش می افتد.


 
comment نظرات ()