خبرنگارروستا

پوست خربزه زیر پای انبوه سازان!!!
نویسنده : همت الله شکری اطاقسرا - ساعت ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/۱
 

عضو انجمن صنفی انبوه سازان استان تهران هشدار داد:

جایگاه سست انبوه سازان در طرح مسکن مهر

 پوست خربزه زیر پای انبوه سازان!!!

همت الله شکری اطاقسرا

انبوه سازان با توجه به توانایی هایی که دارند می توانند بازوی مطمئنی برای ساخت و ساز در کشور باشند، اگر تعاملات و همکاری وزارت مسکن و شهرسازی با این گروه صنفی مطابق با واقعیت های جامعه باشند. البته انبوه سازان هم باید بتوانند موقعیت خود را به عنوان دلسوزان مسکن و مردم فاقد خانه اثبات کنند. با مهندس ربانی یکی از انبوه سازان کشور گفتگویی انجام دادیم که می خوانید:

قبل از هر چیز در نظر شما انبوه ساز یعنی چه و به چه کسی انبوه ساز اطلاق می شود؟

کسانی که بیش از 10 واحد مسکونی بسازند، انبوه ساز تلقی می شوند و آنهایی که صاحب صلاحیت بوده و از سوی وزارت مسکن و شهرسازی مجوز گرفتند اما آن تلقی که در حال حاضر از انبوه ساز در کشور وجود دارد، این است که فقط به دید سازنده به انبوه ساز می نگرند متأسفانه این نگاه در لایه های مختلف وزارت مسکن و شهرسازی وجود دارد در حالی که اگر با این دید به انبوه ساز نگاه کنند، پس انبوه ساز نباید دنبال تفکیک و انشعابات آب، برق، گاز و غیره برود. در صورتی که پروژه های زیادی در کشور وجود دارد که به دلیل همین مشکل هنوز موفق به دریافت پایان کار نشدند.

با این حساب چه تفاوتی بین شما و پیمانکاران وجود دارد؟

پیمانکاران آنهایی هستند که از سازمان مدیریت کشور مجوز دارند و کاری به طراحی و پایان کار ندارند و فقط وظیفه ساخت و ساز را بر عهده آنهاست. تعرفه های سود پیمانکاری هم مشخص است اما انبوه ساز سرمایه گذار و سازنده است و خارج از وظایف پیمانکاری مسائل مرتبط به یک ساختمان را هم انجام می دهد. در این شرایط تعرفه های سودآوری انبوه سازان هم تعیین شده است و اگر اندکی تغییر کند، همه اعتراض می کنند، به همین دلیل تغییر نمی کند.

در چنین شرایطی چگونه از انبوه سازان در طرح مسکن (در قالب قرارداد همراه همان تفاهم نامه) بهره خواهند برد؟

در طرح مسکن مهر برای ساخت هر مترمربع که چهار طبقه روی پیلوت باشد، حدود 310 هزار تومان در نظر گرفتند و رقم 10 درصد سود را برای انبوه سازان لحاظ کردند که کمتر از تعرفه سود پیمانکاری است. تازه تا قبل از این ادعا می کردند انبوه ساز عامل گرانی مسکن است ولی در همان قرارداد مدنظر همراه تفاهم نامه حدود مسئولیت انبوه ساز با سود کمتر از پیمانکاری ولی بیشتر از وظایف پیمانکار دیده شد.

هرچند که تفاهم نامه به لحاظ حقوقی الزام آور نیست ولی با عقد قرارداد برای انبوه سازان هر شرایطی الزام آور است. با متن قرارداد موافقید و آیا قابلیت اجرایی دارد؟

در قرارداد مواردی وجود دارد که جای تأمل دارد. برای مثال همه طراحی ها، انشعابات واحدها، پایان کار و مسائل تفکیکی برعهده انبوه ساز گذاشته شده در حالی که باید مفاد قرارداد را کارشناسان خبره تدوین کنند. قراردادی که تهیه و در صورت حضور انبوه ساز باید آن را امضا کند نه تنها به مشارکت انبوه ساز منتهی نمی شود بلکه باعث ورشکستگی انبوه سازان می شود. با این قراردادها انبوه سازان از طرح مسکن مهر فراری می شوند. من به این قراردادها 10 مورد ایراد گرفته و آن را به وزارت مسکن فرستادم. معتقدم وزیر مسکن نیت پاکی دارد و انسانی خاکی و مهندسی دانا و فعال است که تصورات خوبی از ساخت و ساز دارد ولی زیرمجموعه اش مانع از آن می شوند تا او بتواند اهدافی که دارد را به سرانجام برساند.

این قرارداد تأکید دارد، زمینی را که انبوه ساز برای ساخت و ساز مسکن مهر آن را اجاره کند، باید با 20 درصد ارزش معاملات منطقه ای اجاره اش را بپردازد. مگر انبوه ساز مستأجر است که هزینه های اجاره را بپردازد. آنهایی که در مسکن مهر می نشینند باید اجاره 99 ساله را بدهند تازه به فرض که درست باشد اما در کجای قرارداد پرداخت هزینه اجاره به انبوه ساز از سوی دولت دیده شده است. هزینه بیمه قرارداد را هم باید انبوه ساز بپردازد، چگونه و چرا؟! هزینه های طراحی و هزینه های مربوط به نظام مهندسی اعم از طراحی های معماری، برق و نظارت را باید انبوه ساز بپردازد. این رقم زیادی است چگونه و به چه دلیل باید بدهیم؟! پروانه ساختمانی هم هزینه دارد چرا انبوه ساز باید آن را بدهد. هزینه های پایان کار و صورت مجلس تفکیکی را هم باید انبوه ساز بپردازد در واقع با این قرارداد فقط می خواهند انبوه ساز را در طرح مسکن مهر فراری بدهند، بعدش بگویند انبوه سازان نیامدند. حتی انشعابات برق و گاز و آب را هم باید طبق این قرارداد انبوه ساز بخرد و به مسکن مهر بدهد. این مطالب را هم باید اضافه کرد که تا مرحله پایان فندانسیون انبوه ساز با هزینه شخصی باید بسازد. هزینه آماده سازی را هم انبوه ساز بپردازد. در حالی که برای ساخت مسکن مهر 310 هزار تومان پیشنهاد داده اند در هیچ جای قرارداد ذکر نشده است همه هزینه هایی که بر عهده انبوه ساز گذاشتند، انبوه ساز باید از کسی بگیرد و چه سازمان نهاد و وزارتخانه ای باید بپردازد.

گفته می شود جواز ساخت در طرح مسکن رایگان است؟

جواز ساخت را شهرداری می دهد. برای صدور جواز نیاز به طراحی دارد که سازمان نظام مهندسی ساختمان برای آن نرخی دارد که تاکنون اعلام نکردند که رایگان کار می کنند آنها روی چه اصولی این حرف ها را می زنند باید از خودشان پرسید.

لااقل وام و تسهیلات که به موقع می پردازند؟

بانک ها می گویند فندانسیون را اجرا کردی، حالا برو ضمانت نامه بانکی را آماده کن و به وزارت مسکن بده تا وزارتخانه زمینی که اجاره 99 ساله داده را به بانک مسکن بدهد و از آنجا به بعد تازه بانک تصمیم می گیرد تا بعد به سازنده که همان انبوه ساز است، وام بدهد. باید توجه داشت که در یک سازمانی اگر حتی یک آبدارچی هم نخواهد طرحی اجرا شود آن طرح اگر هم طرح ملی باشد، شکست می خورد.

شرایط ساخت مسکن مهر چیست؟

اگر منظور این است که انبوه ساز کلاهبرداری می کرد و می خواهند اثبات کنند که مسکن ارزان قیمت هم می توان ساخت، جفا در حق انبوه ساز است. در مسکن مهر می خواهند پنجره نباشد، کلید و پریز نباشد و باید مالک خودش این کار را انجام دهد، درب های داخل خانه هم بر عهده مالک است، پکیج را هم باید خودش بگذارد. سفیدکاری و گچ کاری هم نمی خواهد. این دیگر خانه نیست بلکه کارگاهی است که تحویل متقاضی مسکن مهر می دهند و اسمش را مسکن ارزان قیمت می گذارند.

کیفیت مصالح ساختمانی در مسکن مهر از چه نوع است؟

مصالح از نوع درجه 3 است از سوی دیگر در طرح مسکن مهر الزام به معماری اسلامی است ولی می خواهند با سیمان نمای اسلامی داشته باشند که شدنی نیست.

با این وضع انبوه سازان چه کار خواهند کرد؟

جایگاه انبوه ساز در مسکن مهر جایگاه سستی است در عین اینکه آقای وزیر تأکید دارد که انبوه سازان وارد شوند ولی در عمل زیرپای انبوه ساز در طرح مسکن مهر خالی است.

ماجرای همکاری و حضور 5 انبوه ساز تهران در نوسازی بافت فرسوده این کلان شهر چیست و تا چه حد جدی است؟ درخصوص بافت فرسوده تهران از ما دعوت کردند ولی اجرایی نشده است، چرا؟

به دلیل اینکه نوع کار و پیشنهاداتی که برای انبوه سازان مطرح شده جذاب نبوده است. در شرایط قراردادی هم که می خواهند با انبوه سازان در بافت فرسوده داشته باشند، هیچ سودی برای انبوه ساز متصور نیستند این در حالی است که انبوه ساز را با مردم ساکن در بافت فرسوده طرف کردند.

شرکت نوسازان آمده شهرداری در نوسازی بافت فرسوده چه همکاری با انبوه سازان دارد؟ شرکت نوسازان فقط پلاک بندی کرده است و آنها را تحویل انبوه ساز قرار می دهد. چندین بازنشسته و بحث و تبادل نظر کردیم در حقیقت این طرح پروژه ای است که قابلیت اجرا شدن ندارد مگر آنکه تغییرات عمده ای پیدا کند.

چرا انبوه ساز وارد بافت فرسوده نشد در حالی که به گفته مسئولان شرایط برای این همکاری فراهم است؟

علت عمده اش این است که انبوه ساز حاضر نیست با انبوهی از مردم طرف شود و مسائل ثبت و شهرداری را قبول کند، دوندگی و پیگیری اداری داشته باشد تا بافت فرسوده را جا بیندازد. حتی در شهرداری تهران هم موضوع بافت فرسوده جا افتاده نیست و انبوه سازان هم جاده صاف کن نیستند. دولت و شهرداری باید مجموعه ای را تدوین کنند و مشخص نمایند که انبوه ساز با کی طرف است و حتی نسبت مشارکت و درصدها مشخص شود و ماحصل آن را بین شهرداری و انبوه ساز تقسیم نمایند. این مجموعه را حاضر نکردند و وضعیت مسائل مختلف در بافت های فرسوده روشن نیست. اگر فقط برای ساخت و ساز به سراغ انبوه سازان می آمدند قطعاً ما هم استقبال می کردیم.

 


 
comment نظرات ()