خبرنگارروستا

راهکار حل معضل مسکن در کشور
نویسنده : همت الله شکری اطاقسرا - ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/۱
 

مدیر عامل شرکت انبوه سازی مسکن ابصار تشریح کرد:

راهکار حل معضل مسکن در کشور

همت اله شکری اطاقسرا

انبوه سازان به عنوان متولیان تخصصی ساخت و ساز در هر کشوری به خوبی می دانند که چگونه می توان برای مسکن و رفع معضل آن در کشورمان برنامه ریزی کرد. اگر انبوه سازان را در ساخت و ساز ها دخیل کرده و از آنها بیشتر بهره ببریم قدر مسلم حتی قیمت مسکن در کشور کنترل می شود. برای یافتن پاسخی برای این قبیل مسائل با مهندس جلیل خانی مدیر عامل شرکت انبوه سازی مسکن ابصار در دفتر کار ساده اش گفتگویی داشته ایم که می خوانید:

این شرکت در خرداد ماه سال 83 با هدف خانه دار شدن فرهنگیان حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش و در نهایت معلمان و فرهنگیان استان تهران تاسیس شد.

·       برای افراد غیر فرهنگی و شاغل در این وزارتخانه هم خانه سازی دارید؟

بعضی از افرادی که به عنوان شرکتی با سابقه زیاد فعال هستند، خانه می سازند.

·       چه تعداد خانه تا الان ساخته اید؟

72 واحد در شهر پرند با 90 درصد پیشرفت فیزیکی همراه بوده و برای پروژه 60 واحدی مسکن مهر در شهر پرند نیز در حال عقد قرار داد برای تحویل گرفتن زمین هستیم.

·       پروژه 72 واحدی را کی شروع کردید؟

این پروژه در سال 86 آغاز شد و پیش بینی می کنیم تا اوایل سال آینده تحویل متقاضیان شود. در این پروژه آورده متقاضی مبلغ 50 میلیون ریال بود. 50 میلیون تومان هم وام از صندوق تعاون با سود 12 درصد اخذ شد و 250 میلیون ریال از بانک سرمایه با سود 25 درصد مشارکتی گرفتیم . در حقیقت برای متقاضی با پول زمین متری 550 هزار تومان افتاده است.

·       چه تعداد عضو مسکن مهری دارید؟

عضو مسکن مهر 230 نفر بودند که تا کنون از این تعداد 90 نفر به خاطر اینکه تحویل زمین با تاخیر روبرو شد، انصراف دادند.

·       برای بقیه چه اقدامی انجام دادید؟

در فاز 4 پرند برای 60 نفر موفق شدیم در پرند زمین بگیریم که قرار زمین را امضا کردیم که برای انتخاب از این افراد هم بر اساس اولویت واریز پول اولیه اقدام خواهیم کرد.

·       ساخت مسکن مهر صنعتی خواهد بود؟

باید برآورد اولیه ای داشته باشیم و در صورت مناسب بودن قیمت برای اعضا تلاش می کنیم از روش صنعتی استفاده کنیم با توجه به شرایطی که الان در بازار مصالح به خاطر طرح هدفمند کردن یارانه ها بوجود آمد، به نظر می رسد که صنعتی سازی گران تر ازسنتی سازی باشد.

·       شیوه تحویل چگونه خواهد بود، تمام شده تحویل می گردد؟

با توجه به اینکه اعضای مسکن مهر عضو وزارتخانه و ستادی هستند بطور حتم تمام شده وکامل تحویل می دهیم.

·       نحوه تعامل در طرح مسکن مهر با انبوه سازی را چگونه ارزیابی می کنید؟

هر انبوه ساز باید شرایط و سرمایه خود را بسنجد و پس از قرائت متن قرارداد نظرش را ابراز کند. شاید برای یک انبوه ساز حرفه اقتصادی داشته باشد تا در این طرح مشارکت کند. برخی از انبوه سازان هم با نظر خیر خواهانه در این طرح مشارکت می کنند.

·       به عنوان یک انبوه ساز، نقش انبوه سازان را در رفع معضل مسکن در کشور چگونه ارزیابی می کنید؟

برای رفع معضل مسکن راهی جز بهره گیری از انبوه سازن ومشارکت دولت و بانک ها نیست. دولت هم باید تعهد خرید از انبوه ساز را بدهد سپس آن را در اختیار متقاضی مسکن نماید. از آن جایی که هر ایرانی یک فرم جیم دارد هر گاه مسکن تحویل وی داده شود، آن را قرمز می نمایند. با این شیوه هر ایرانی یک خانه خواهد گرفت. حالا با آن چه می کند بر عهده خودش است. در کشورهای دیگر هم وضع به همین منوال است که برای هر فرد یک فرم جیم وجود دارد که در سن 18 سالگی با تحویل خانه به هر فرد فرم او را قرمز می کنند. در کشور ما باید صنعتی سازی هم تشویق شود. از سوی دیگر با توجه به اینکه دولت درصدد اجرایی کردن طرح هدفمند کردن یارانه هاست (که طرح خوبی هم است) باید بر قیمت مصالح ساختمانی مدیریت کند چون اگر مدیریت در این بخش با نظارت بسیار دقیق و مستمر همراه نباشد، تبعات منفی زیادی بر بازار مسکن و ساخت و ساز ساختمان در کشور خواهد داشت.

·       اگر خریدار مسکن دولت باشد، چه اتفاقی رخ می دهد و نتایج مثبت آن چیست؟

مهم ترین نتیجه مثبت آن ثابت ماندن قیمت مسکن و جلوگیری از رشد بی رویه قیمت هاست.  در حقیقت تورم در بخش مسکن تحت کنترل دولت است، دوم اینکه برخی افراد سود جو به نام انبوه سازان یک خانه را به چند نفر پیش فروش نمی کنند تا نام انبوه سازان در اذهان و افکار عمومی بد جا بیفتد دیگر اینکه شاهد نوسان و بیکاری در بخش تولیدات مصالح ساختمانی و حتی تورم در قیمت مصالح ساختمانی هم نخواهیم بود و همه صنایع مرتبط با مسکن بطور هماهنگ و در کنار هم گام بر می دارند ضمن اینکه آمار دقیقی از جوازهای ساختمانی صادره در اختیار دولت قرار می گیرد و دولت بر اساس این آمار برای تولید مصالح ساختمانی برنامه ریزی می کند. هر شرکت می داند که در یک سال باید چه میزان تولید داشته باشد و بر اساس آن می تواند سرمایه گذاری نماید. اگر همه این شرایط را در ایران داشته باشیم دیگر نیازی به طرح هایی نیست که هر چند سال یک بار در کشور برای رفع معضل مسکن یک دولت اجرا می کند و دولت بعدی آن را نیمه کاره رها کرده و طرح دیگری را اجرا می کند. همچنین انبوه سازان به عنوان متولیان حرفه ای و تخصصی ساخت و ساز کشور وظیفه و برنامه کاری خود را در طول سال می دانند. در چنین شرایطی دیگر مسکن سیاسی نیست.

·       نقش مصالح استاندارد در رونق وایمنی مسکن تا چه اندازه موثر است؟

یکی از معضلات بخش مسکن در کشور، وجود برخی مصالح غیر استاندارد است که باعث افت کیفیت بنا شده است، به همین منظور ضرورت دارد که بیمه کیفیت واقعی را فقط موسسه تحقیقات و استاندارد صادر کند نه اینکه الان هر شرکتی که بخواهد می تواند بیمه کیفیت را بخرد. موسسه تحقیقات استاندارد باید شرکت هایی که مصالح ساختمانی بی کیفیت را تولید می کنند اگر توانایی تولید مصالح ساختمانی با کیفیت را ندارند برای همیشه تعطیل کند تا به مسکن آسیبی وارد نشود در هر صورت برخی مالکان برای ساخت و ساز ارزان تر و درآمد بیشتر دنبال این قبیل مصالح می روند.  

 


 
comment نظرات ()