خبرنگارروستا

مشکلات روستا
نویسنده : همت الله شکری اطاقسرا - ساعت ٩:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٩
 

به همه آنهایی که به من سرمی زنند سلام می کنم

خدمت همولایتی هایم عرض کنم که شناسایی پتانسیل ها وتوانایی هایی های مردم روستا از مهمترین امکاناتیست که در صورت شناخت صحیح می توان استفاده بهینه ودرست در زمان مناسب از ان داشت. در حال حاضر که کاندیداها درتلاش برای جلب نطر مردم هستند ما می توانیم ازان استفاده کرده وهم روستا خودمان را بازسازی کنیم هم نماینده ای را به مجلس بفرستیم که به درد ما بخورد نماینده ای که سابقه کارکردن برای شهر بابل وروستا اطاقسرا راداشته با شد نه انکه به فکر صندلی خودش باشد .نمایند ه ای که نمک می خورد ونمکدان می شکند را نباید به مجلس بفرستیم تا به ریش ما بخندد.


 
comment نظرات ()
 
معرفی اطاقسرادر سایت روستانیوز
نویسنده : همت الله شکری اطاقسرا - ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٧
 

روستای اطاقسرا در ۱۲ کیلومتری جنوب بابل واقع در جاده شهید صالحی و بعد از شهر گتاب قرار گرفته این روستا با وسعت بزرگ در مسیر جاده شهید صالحی میباشد که شامل ۴ خیابان اصلی به نامهای شماره ۱- شماره ۲ - شماره ۳وشماره ۴با مرکزیت شماره ۲ میباشد روستای بسیار سرسبز وبا فرهنگی بسیار غنی ودارای تمدنی کهن که با گشتی کوتاه در محله های آن می توان قدمت این روستا را شاهد بود .این روستا از جنوب به تپه سرسبز رجه ازشمال به روستای مرزبال و سید کلا از شرق به روستای آهنگر کلا واز غرب به شالیزارهای سرسبز و روستاهای میرکلا و گاوانکلا متصل می باشد.از دل این روستا افرادی با تحصیلات بسیار عالی برخواسته اند که هم اکنون در دانشگاههای مختلف کشور در حال تدریس ویا تحصیل میباشند و یا اینکه گوشه ای از فعالیتهای مدیریتی کشور را برعهده گرفته وسکان داری آن را به دوش می کشند . اطاقسرا شامل چندین روستا به نامهای سید کلا - سادات محله - پازمین - مشهد رودپشته - مشهدسرا - سرحمام - بیل پی - ابوالحسن کلا و شهربن میباشد.از مناظر دیدنی این روستاها میتوان به تپه چلچلا خاک -سقا خانه ۹امام و حضرت ابوالفضل - گنبد امامزاده محمود- آب اندان های خون پی - مناظر زیبای شالیزارهای بالا ولیک و پایین ولیک در کنار رودخانه متالون اشاره کرد. همچنین از باغات مرکبات ( تامسون - نارنگی - لیمو - نارنج و.....) نمی توان غافل شد.


 
comment نظرات ()
 
سرانجام نخستین فصل باستان شناختی روستای ابوالحسن کلای بابل
نویسنده : همت الله شکری اطاقسرا - ساعت ٤:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٧
 

بررسی باستان شناختی محوطه‌های باستانی روستای ابوالحسن کلا شهرستان بابل به منظور تعیین عرصه و حریم این محوطه انجام شد.

سرپرست پروژه بررسی باستان شناختی محوطه‌های باستانی روستای ابوالحسن کلا شهرستان بابل در گفتگو با میراث آریا(chtn) با بیان این مطلب افزود: روستای ابوالحسن کلا در بخش مرکزی شهرستان بابل استان مازندران، واقع شده که بر اساس اسناد تاریخی جایگاه شهر تاریخی تُرَنجِه بوده است.

مجتبی صفری اضافه کرد: در اولین فصل از پژوهش‌های باستان شناختی روستای ابوالحسن کلا، شاهد تخریب بخش‌هایی از آثار مهم و با ارزش محوطه‌های این منطقه به دلیل گسترش روز افزون ساخت و سازهای مختلف در طول سالیان متوالی توسط ساکنان بودیم.

وی ادامه داد: بر این اساس تعیین عرصه و حریم این محوطه علاوه بر جلوگیری از ساخت و ساز ساکنان روستا، به حفظ و نگهداری بخش‌های باقیمانده نیز می‌انجامد.

این کارشناس ارشد باستان شناسی، با اشاره به نبود اطلاعات مشخصی مبتنی بر کاوش روشمند و هدفمند در مورد فرهنگ‌های موجود در بخش مرکزی مازندران و شهرستان بابل، گفت: تهیه این طرح می‌تواند آغازی بر شناسایی فرهنگ های موجود در این گستره جغرافیایی باشد.

وی بررسی محوطه‌های روستای ابوالحسن کلای شهرستان بابل را با روش‌ها مختلفی چون جمع آوری منابع و متون نوشتاری و نقشه‌های مختلف مرتبط به منطقه مورد بررسی، استفاده از عکس‌های هوایی و ماهواره‌ای، جمع آوری اطلاعات مردمی و جستجو در محل (بررسی پیمایشی) برشمرد.

به گفته این کارشناسی ارشد باستان شناسی دانشگاه تهران، همچنین نقشه توپوگرافی محوطه‌های باستانی روستای ابوالحسن کلا، در محل‌های ممکن برای نقشه برداری تهیه شد تا در صورت دارا بودن ظرفیت‌های مطالعاتی، مورد پژوهش‌های مستمر و بلند مدت قرار گیرد.

صفری از جمله اهداف بررسی در این روستا به شناسایی الگوهای استقراری فرهنگ‌های دوران پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی حوزه مورد پژوهش اشاره کرد و گفت: همچنین این بررسی با توجه به وضعیت مجموعه تپه‌های تُرَنجِه و اشارات متون تاریخی، چگونگی وجود شهر دوره ساسانی در این محل و تداوم آن تا دوران اسلامی را مشخص خواهد کرد.

وی با بیان اینکه بررسی‌های میدانی مناسب ترین و سالم ترین روش برای تعیین موقعیت و شناخت ویژگی‌های مکانهای باستانی و گردآوری اطلاعات کلی درباره تاریخ تحول اسکان جوامع در مناطق گوناگون است، بیان داشت: بر این اساس روستای ابولحسن به طور کلی مورد بررسی‌های پیمایشی قرار گرفت.

این باستان شناس از جمله مشکلات بررسی و شناسایی محوطه‌های باستانی در این روستا گسترش روزافزون ساخت و سازها را برشمرد که حریم بسیاری از محوطه‌ها را دچار آسیب کرده است.

صفری پوشش بیش از اندازه گیاهان بر سطح محوطه‌ها را از دیگر مشکلات این بررسی بیان کرد که مانع از جمع آوری مطلوب یافته‌های فرهنگی می‌شود.‌


 
comment نظرات ()
 
معرفی همولایتی ها
نویسنده : همت الله شکری اطاقسرا - ساعت ٤:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٧
 

سلام گرم خدمت همولایتی هایم

هرکس که این مطلب رامی‌خوانداگر خودش یااز دوستان ،آشنایان،بستگان وخلاصه به طریقی می تواند ومی توانست به من کمک بانک اطلاعات از آنهایی که در خارج روستا در هرنقطه کارمی کنند برایم ایمیل کند به طور حتم این بانک اطلاعاتی می تواند مکم خوبی به پیشرفت روستایمان کندو اطاقسرای بزرگ زنده باد

منتظرت تان هستم ایمیلن :SHOOKRI2@YAHOO.COM


 
comment نظرات ()